Isobutyraldehyde
USP/1347880 - United States Pharmacopeia (USP) Reference Standard
Synonym: 2-Methylpropanal; 2-
CAS Number: 78-84-2
Empirical Formula (Hill Notation): C4H8O
Molecular Weight: 72.11
MDL Number: MFCD00006980
Linear Formula: (CH3)2CHCHO
Product Type: Chemical
| application(s) | pharmaceutical pharmaceutical (small molecule) |
| autoignition temp. | 384 °F |
| bp | 63 °C (lit.) |
| density | 0.79 g/mL at 25 °C (lit.) |
| expl. lim. | 10 %, 25 °F |
| 2 %, 32 °F | |
| InChI | 1S/C4H8O/c1-4(2)3-5/h3-4H |
| InChI key | AMIMRNSIRUDHCM-UHFFFAOYSA |
| manufacturer/tradename | USP |
| mp | −65 °C (lit.) |
| refractive index | n |
| SMILES string | [H]C(=O)C(C)C |
| vapor density | 2.5 (vs air) |
| vapor pressure | 66 mmHg ( 4.4 °C) |
| Analysis Note: | These products are for test and assay use only. They are not meant for administration to humans or animals and cannot be used to diagnose, treat, or cure diseases of any kind. |
| Application: | Isobutyraldehyde USP reference standard, intended for use in specified quality tests and assays as specified in the USP compendia. Also, for use with USP monograph such as Isobutyl Alcohol |
| General description: | This product is provided as delivered and specified by the issuing Pharmacopoeia. All information provided in support of this product, including SDS and any product information leaflets have been developed and issued under the Authority of the issuing Pharmacopoeia. For further information and support please go to the website of the issuing Pharmacopoeia ![]() |
| Other Notes: | Sales restrictions may apply. |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H319 |
| Precautionary statements | P210 - P233 - P240 - P241 - P242 - P305 + P351 + P338 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | -11.2 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | -24 °C - closed cup |
| bp | 63 °C (lit.) |
| mp | −65 °C (lit.) |
| Density | 0.79 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 41116107 |



