Apigenin
USP/1040683 - United States Pharmacopeia (USP) Reference Standard
Synonym: 4′,5,7-Trihydroxyflavone; 5,7-
CAS Number: 520-36-5
Empirical Formula (Hill Notation): C15H10O5
Molecular Weight: 270.24
MDL Number: MFCD00006831
Linear Formula: C15H10O5
Product Type: Chemical
| API family | apigenin |
| application(s) | pharmaceutical (small molecule) |
| format | neat |
| grade | pharmaceutical primary standard |
| InChI | 1S/C15H10O5/c16-9-3-1-8(2 |
| InChI key | KZNIFHPLKGYRTM-UHFFFAOYSA |
| manufacturer/tradename | USP |
| mp | >300 °C (lit.) |
| SMILES string | Oc1ccc(cc1)C2=CC(=O)c3c(O |
| storage temp. | −20°C |
| Analysis Note: | These products are for test and assay use only. They are not meant for administration to humans or animals and cannot be used to diagnose, treat, or cure diseases of any kind. |
| Application: | Apigenin USP reference standard, intended for use in specified quality tests and assays as specified in the USP compendia. Also, for use with USP monographs such as: • Powdered Soy Isoflavones Extract • Soy Isoflavones Capsules • Soy Isoflavones Tablets |
| Biochem/physiol Actions: | A plant flavonoid that has been found to inhibit cell proliferation by arresting the cell cycle at the G2/M phase. Inhibition of growth through cell cycle arrest and induction of apoptosis appear to be related to induction of p53. Inhibitory effects on tumor promotion may also be due to inhibition of kinase activity and the resulting suppression of oncogene expression. It has also been reported to inhibit topoisomerase I catalyzed DNA religation and enhance gap junctional intercellular communication. |
| Biochem/physiol Actions: | A plant flavonoid that has been found to inhibit cell proliferation by arresting the cell cycle at the G2/M phase. Inhibition of growth through cell cycle arrest and induction of apoptosis appear to be related to induction of p53. Inhibits PMA-mediated tumor promotion by inhibiting protein kinase C and the resulting suppression of oncogene expression. It has also been reported to inhibit topoisomerase I-catalyzed DNA re-ligation and enhance gap junctional intercellular communication. |
| General description: | Flavonoids belong to polyphenolic class of compounds. They play crucial role in biological activities which include tumor growth inhibition and chemoprevention. Apigenin is a plant flavonoid mostly used to inhibit ornithine decarboxylase activity and skin tumor. |
| Other Notes: | Sales restrictions may apply. |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| mp | >300 °C (lit.) |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 41116107 |
