Rifampicin
SIGMA/R3501 - ≥95% (HPLC), powder or crystals
Synonym: 3-
CAS Number: 13292-46-1
Empirical Formula (Hill Notation): C43H58N4O12
Molecular Weight: 822.94
EC Number: 236-312-0
MDL Number: MFCD00151389
Linear Formula: C43H58N4O12
Product Type: Chemical
| antibiotic activity spectrum | Gram-negative bacteria |
| Gram-positive bacteria | |
| mycobacteria | |
| viruses | |
| assay | ≥95% (HPLC) |
| color | Reddish-brown |
| form | powder or crystals |
| InChI | 1S/C43H58N4O12/c1-21-12-1 |
| InChI key | JQXXHWHPUNPDRT-WLSIYKJHSA |
| mode of action | protein synthesis | interferes |
| pI | 4.84 |
| pKa | 1.7 (4-hydroxyl group) |
| 7.9 (4-piperazine nitrogen) | |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | CO[C@H]1C=CO[C@@]2(C)Oc |
| storage temp. | −20°C |
| Application: | Rifampicin is used to treat Tuberculosis and Tuberculosis-related mycobacterial infections. It is widely used as an antipruritic agent in the autoimmune cholestatic liver disease, primary biliary cirrhosis (PBC). It has been shown to cause hepatitis. |
| Biochem/physiol Actions: | Inhibits the assembly of DNA and protein into mature virus particles. |
| Biochem/physiol Actions: | Mode of Action: Inhibits initiation of RNA synthesis by binding to β-subunit of RNA polymerase. |
| Biochem/physiol Actions: | Rifampicin inhibits the assembly of DNA and protein into mature virus particles. It inhibits initiation of RNA synthesis by binding to β-subunit of RNA polymerase, which results in cell death. |
| General description: | Chemical structure: macrolide |
| Other Notes: | Keep container tightly closed in a dry and well-ventilated place.Product is sensitive to light and moisture.Store under inert gas. Keep in a dry place |
| Packaging: | 1, 5, 25 g in glass bottle |
| Packaging: | 250 mg in glass insert |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 - H315 - H319 - H335 - H362 |
| Precautionary statements | P260 - P263 - P301 + P312 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 - P308 + P313 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22-36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥95% (HPLC) |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 51283601 |


