L-Homoserine
SIGMA/H6515
Synonym: (S)
CAS Number: 672-15-1
Empirical Formula (Hill Notation): C4H9NO3
Molecular Weight: 119.12
EC Number: 211-590-6
MDL Number: MFCD00063090
Linear Formula: HOCH2CH2CH(NH2)CO2H
Product Type: Chemical
| application(s) | cell analysis detection |
| assay | ≥98% (TLC) |
| color | white to off-white |
| form | powder |
| InChI | 1S/C4H9NO3/c5-3(1-2-6)4(7 |
| InChI key | UKAUYVFTDYCKQA-VKHMYHEASA |
| mp | 203 °C (dec.) (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | N[C@@H](CCO)C(O)=O |
| Application: | L-Homoserine has been used as an internal standard for neurotransmitter analysis and amino acids quantification. |
| Biochem/physiol Actions: | L-Homoserine is synthesized by deoxidation process, catalysed by homoserine dehydrogenase. This is one of the steps in the synthesis of L-threonine. The carbon flux in in bacteria such as E. coli is maintained by this reaction. |
| Biochem/physiol Actions: | L-Homoserine is used in the biosynthesis of methionine, threonine and isoleucine. |
| General description: | L-Homoserine is a variant of serine with an additional carbon on its side chain. |
| Packaging: | 1, 5 g in poly bottle |
| Packaging: | 10, 250 mg in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥98% (TLC) |
| mp | 203 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 12352209 |

