Hydroxyalkoxypropyl-Dextran
SIGMA/H6383 - Type IX
MDL Number: MFCD00163971
Product Type: Chemical
| form | beads |
| Quality Level | 200 ![]() |
| storage temp. | 2-8°C |
| technique(s) | liquid chromatography (LC): suitable |
| type | Type IX |
| Application: | Hydroxyalkoxypropyl-Dextr |
| Application: | Lipophilic, hydrophobic gel for liquid chromatography. |
| Other Notes: | Hydroxypropyl beaded dextran (Lipophilic Sephadex, LH-20-100), substituted with long chain alkyl ethers. |
| Other Notes: | Substituted approx. 50% by weight with alkyl chains of length C15-C18 |
| Packaging: | 25, 100 g in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 23151817 |

