Hexadecyltrimethylammonium bromide
SIGMA/H6269 - Molecular Biology, ≥99%
Synonym: CTAB; Cetrimonium bromide; Cetyltrimethylammonium bromide; Palmityltrimethylammonium bromide
CAS Number: 57-09-0
Empirical Formula (Hill Notation): C19H42BrN
Molecular Weight: 364.45
EC Number: 200-311-3
MDL Number: MFCD00011772
Linear Formula: CH3(CH2)15N(Br)(CH3)3
Product Type: Chemical
| aggregation number | 170 |
| assay | ≥99% |
| CMC | 0.92 |
| 1 mM (20-25°C) | |
| description | cationic |
| foreign activity | DNAse (Detection) |
| NICKase Detection | |
| RNAse, none detected | |
| form | powder or crystals |
| grade | Molecular Biology |
| HLB | 10 |
| InChI | 1S/C19H42N.BrH/c1-5-6-7-8 |
| InChI key | LZZYPRNAOMGNLH-UHFFFAOYSA |
| mol wt | micellar avg mol wt 62,000 |
| mp | 248-251 °C (lit.) |
| pH | 5.0-7 (25 °C, 36.4 g/L) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | [Br-].CCCCCCCCCCCCCCCC[N+ |
| solubility | H2O: 1/10 g/mL |
| suitability | suitable for DNA precipitation |
| Application: | Hexadecyltrimethylammoniu • as a component of DNA extraction buffer and RNA extraction buffer • as a constituent of dye dissolution buffer |
| Biochem/physiol Actions: | Hexadecyltrimethylammoniu |
| Packaging: | 1 kg in poly bottle |
| Packaging: | 100, 250, 500 g in poly bottle |
| Symbol | ![]() ![]() ![]() GHS05,GHS07,GHS08,GHS09 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H302 - H315 - H318 - H335 - H373 - H410 |
| Precautionary statements | P273 - P280 - P301 + P312 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 - P314 |
| Hazard Codes | Xn,N |
| Risk Statements | 22-37/38-41-48/22-50 |
| Safety Statements | 26-39-60-61 |
| RIDADR | UN 3077 9 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 471.2 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 244 °C - closed cup |
| Purity | ≥99% |
| mp | 248-251 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12161902 |





