Hide–Remazol Brilliant Blue R
SIGMA/H6268 - protease substrate
Synonym: Hide powder azure; Remazol Brilliant Blue R–Hide
CAS Number: 37340-54-8
MDL Number: MFCD00131326
Product Type: Chemical
| form | powder |
| Quality Level | 200 ![]() |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | Hide−Remazol Brilliant Blue R has been used: • to study the substrate specificity of a purified collagenase preparation from Clostridium histolyticum • to mix with cytotoxic samples for hide powder azure protease activity assay • as a high molecular weight substrate to test the inhibition of trypsin by the purified recombinant rat bikunin, α1-m/bikunin precursor, and α1-m • as a substrate to obtain the inhibition of snake venom protease activity by the addition of exogenous citrate |
| General description: | Chromogenic substrate for trypsin |
| Other Notes: | Hide powder covalently linked to Remazol Brilliant Blue R |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352204 |

