Hyaluronidase from sheep testes
SIGMA/H6254 - Type V, lyophilized powder, ≥1,500 units/mg solid
Synonym: Hyaluronate 4-glycanohydrolase; Hyaluronoglucosaminidase
CAS Number: 37326-33-3
EC Number: 253-464-3
MDL Number: MFCD00131351
Product Type: Chemical
| application(s) | diagnostic assay manufacturing |
| biological source | sheep testis |
| form | lyophilized powder |
| mol wt | 55 kDa |
| Quality Level | 200 ![]() |
| specific activity | ≥1,500 units/mg solid |
| storage temp. | −20°C |
| type | Type V |
| Application: | Hyaluronidase has been used: • as a component of enzyme mix for the isolation of sertoli and germ cells from seminiferous tubules • in the pre-treatment of deparaffinized adenomas sections for immunohistochemistry • in the digestion of umbilical cord blood vessel for the generation of umbilical cord stromal stem cell lines |
| Biochem/physiol Actions: | Hyaluronidase from sheep testis is commercially used to depolymerise hyaluronic acid and chondroitin-sulphate in connective tissue and cartilage respectively. |
| Biochem/physiol Actions: | These enzymes randomly cleave β-N-acetylhexosamine-(1−4 |
| General description: | Hyaluronidase is present in high amount in testis as it aids fertilization of the mammalian egg. Mammalian hyaluronidase has a catalytic epidermal growth factor (EGF)-like domain and a C-terminal cysteine rich region. |
| Other Notes: | One unit will degrade 0.75 μg of the polysaccharide hyaluronic acid per minute at pH 5.35 at 37 ºC (as measured by turbidimetric absorbance (λ: 600nm) when complexed with BSA after 45 minutes). |
| Other Notes: | View more information on enzymes for complex carbohydrate analysis at www.sigma-aldrich.com/enz![]() |
| Packaging: | 1 g in poly bottle |
| Packaging: | 500 mg in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| activity | specific activity: ≥1,500 units/mg solid |
| Storage Temp. | −20°C |
| Enzyme Commission (EC) Number | 3.2.1.35 ( BRENDA ![]() ![]() |
| UNSPSC | 12352204 |

