HEPES
SIGMA/H6147 - BioXtra, suitable for mouse embryo cell culture, ≥99.5% (titration)
Synonym: 4-
CAS Number: 7365-45-9
Empirical Formula (Hill Notation): C8H18N2O4S
Molecular Weight: 238.30
EC Number: 230-907-9
MDL Number: MFCD00006158
Linear Formula: C8H18N2O4S
Product Type: Chemical
| absorption | ≤0.05 at 290 in H2O at 33% |
| assay | ≥99.5% (titration) |
| form | powder |
| InChI | 1S/C8H18N2O4S/c11-7-5-9-1 |
| InChI key | JKMHFZQWWAIEOD-UHFFFAOYSA |
| pH | 5.0-6.5 (25 °C, 238 g/L) |
| pKa (25 °C) | 7.5 |
| product line | BioXtra |
| Quality Level | 400 ![]() |
| SMILES string | OCCN1CCN(CC1)CCS(O)(=O)=O |
| solubility | water: 500 mg/mL, clear, colorless |
| technique(s) | cell culture | embryo: suitable |
| useful pH range | 6.8-8.2 |
| Application: | HEPES has been used: • As a constituent of modified Eagle’s minimum essential medium for in vitro culturing of spermatogenic cells and as a constituent of the cryoprotectant used to preserve these germ cells • As a component of modified Ham’s F-10 for the incubation of doe zygotes to carry out Haploid male hemizygous recipient production • in the preparation of 90% Percoll solution used in Percoll- gradient method for sperm collection and preparation |
| General description: | HEPES has been described as one of the best all-purpose buffers available for biological research. At biological pH, the molecule is zwitterionic, and is effective as a buffer at pH 6.8 to 8.2 (pKa 7.55). HEPES has been used in a wide variety of applications, including tissue culture. It is commonly used to buffer cell culture media in air. HEPES finds its usage in in vitro experiments on Mg. It is typically used in cell culture at concentration between 5mM to 30mM. |
| General description: | Useful pH range: 6.8 - 8.2 |
| Other Notes: | Easily compare specifications for HEPES products with the HEPES specification table . |
| Other Notes: | This product has been qualified for use in cell and mouse embryo culture. |
| Packaging: | 100, 500 g in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥99.5% (titration) |
| UNSPSC | 12161704 |

