Hanks’ Balanced Salts
SIGMA/H6136 - Without sodium bicarbonate, powder, suitable for cell culture
Synonym: Hanks′ Balanced Salt Solution
MDL Number: MFCD00217418
Product Type: Chemical
| form | powder |
| Quality Level | 500 ![]() |
| storage temp. | 2-8°C |
| technique(s) | cell culture | mammalian: suitable |
| Application: | Hanks′ Balanced Salt has been used: • in the preparation of stock solution for culturing mice primary hepatocytes • to measure the mineralized nodule formation in human osteoblast cultures • in the preparation of embryo buffer to collect zebrafish eggs |
| General description: | Balanced Salt solutions (BSS) are essential in cell culture as they serve as irrigating, transporting, and diluting agents to maintain the osmotic balance between intra-and extracellular spaces. They provide cells with water, inorganic ions, and energy for normal cell metabolism. BSS also provides a buffering system to maintain the medium within the optimum pH range (7.2-7.6). |
| Other Notes: | The pH is adjusted after addition of sodium bicarbonate. |
| Preparation Note: | Formulated to contain 9.8 grams of powder per liter of medium. |
| Preparation Note: | Supplement with 0.35 g/L sodium bicarbonate. |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352207 |

