L-Histidine
SIGMA/H6034 - suitable for cell culture, meets EP, USP testing specifications, from non-animal source
Synonym: (S)
CAS Number: 71-00-1
Empirical Formula (Hill Notation): C6H9N3O2
Molecular Weight: 155.15
EC Number: 200-745-3
MDL Number: MFCD00064315
Linear Formula: C6H9N3O2
Product Type: Chemical
| agency | meets EP testing specifications |
| meets USP testing specifications | |
| application(s) | peptide synthesis pharmaceutical (small molecule) |
| assay | 98.5-101.0% |
| biological source | non-animal source |
| cation traces | As: ≤1 ppm |
| Fe: ≤10 ppm | |
| NH4+: <0.02% | |
| color | white to off-white |
| form | powder |
| functional group | (Imidazole) |
| amine | |
| carboxylic acid | |
| impurities | endotoxin, tested |
| InChI | 1S/C6H9N3O2/c7-5(6(10)11) |
| InChI key | HNDVDQJCIGZPNO-YFKPBYRVSA |
| mp | 282 °C (dec.) (lit.) |
| optical activity | [α]20/D 12.0 to 12.8 °, c = 11 in 6 M HCl |
| [α]25/D 12.6 to 14.0 °, c = 11 in 6 M HCl | |
| Quality Level | 300 ![]() |
| SMILES string | N[C@@H](Cc1c[nH]cn1)C(O)= |
| solubility | H2O: 50 mg/mL |
| storage temp. | room temp |
| technique(s) | cell culture | mammalian: suitable |
| Application: | |
| Biochem/physiol Actions: | |
| Biochem/physiol Actions: | Precursor of histamine by action of histidine decarboxylase. |
| Features and Benefits: | • Can be used in Metabolomics and Biochemical research • High-quality compound suitable for multiple research applications |
| General description: | L-Histidine is a proteinogenic amino acid and an essential amino acid required for histamine production. This positively charged amino acid is vital for growth, tissue repair, myelin sheath maintenance, and histamine synthesis. Histamine plays critical roles in immunity, gastric secretion, and more. L-Histidine is essential for blood cell production and tissue protection against radiation and heavy metals. L-Histidine plays a role as a metabolite and also acts as a cofactor in enzyme protection during protein synthesis. It is an L-enantiomer of histidine and is necessary for histamine synthesis and human development. L-Histidine finds applications in cell culture, metabolomics and biochemical research. |
| Other Notes: | For additional information on our range of Biochemicals , please complete this form . |
| Packaging: | 1 kg in poly bottle |
| Packaging: | 10 mg in glass bottle |
| Packaging: | 25, 100 g in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98.5-101.0% |
| mp | 282 °C (dec.) (lit.) |
| Storage Temp. | room temp |
| UNSPSC | 12352209 |

