L-Homocystine
SIGMA/H6010 - ≥98% (HPLC)
Synonym: L-4,4′-Dithiobis(2-aminobutanoic acid)
CAS Number: 626-72-2
Empirical Formula (Hill Notation): C8H16N2O4S2
Molecular Weight: 268.35
EC Number: 210-962-5
MDL Number: MFCD00020391
Linear Formula: C8H16N2O4S2
Product Type: Chemical
| application(s) | cell analysis peptide synthesis |
| assay | ≥98% (HPLC) |
| color | white to off-white |
| form | powder |
| InChI | 1S/C8H16N2O4S2/c9-5(7(11) |
| InChI key | ZTVZLYBCZNMWCF-WDSKDSINSA |
| mp | 281-284 °C (dec.) (lit.) |
| Quality Level | 300 ![]() |
| SMILES string | N[C@@H](CCSSCC[C@H](N)C(O |
| Biochem/physiol Actions: | L-Homocystine is the oxidized member of the L-homocysteine:L-homocyst |
| Packaging: | 1 g in poly bottle |
| Packaging: | 100, 500 mg in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥98% (HPLC) |
| mp | 281-284 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 12352209 |

