Hyaluronidase from bovine testes
SIGMA/H3506 - Type I-S, lyophilized powder, 400-1000 units/mg solid
Synonym: Hyaluronate 4-glycanohydrolase; Hyaluronoglucosaminidase
CAS Number: 37326-33-3
EC Number: 253-464-3
MDL Number: MFCD00131351
Product Type: Chemical
| application(s) | diagnostic assay manufacturing |
| form | lyophilized powder |
| mol wt | ~55 kDa (four subunits of 14 kDa each) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| shipped in | wet ice |
| specific activity | 400-1000 units/mg solid |
| storage temp. | −20°C |
| technique(s) | cell culture | mammalian: suitable |
| single cell analysis: suitable | |
| type | Type I-S |
| UniProt accession no. | Q5E985 ![]() |
Q8SQG8 ![]() |
| Application: | Hyaluronidase from bovine testes has been used for the digestion of breast tissue, heart tissue and oocytes for isolation of cells. Suitable for use in preparation of single cell suspension for sequencing. |
| Biochem/physiol Actions: | Hyaluronidase degrades hyaluronan and has been found to be inappropriately regulated during cancer progression. |
| Biochem/physiol Actions: | These enzymes randomly cleave β-N-acetylhexosamine-[1→4 |
| Other Notes: | One unit will degrade 0.75 μg of the polysaccharide hyaluronic acid per minute at pH 5.35 at 37 ºC (as measured by turbidimetric absorbance (λ: 600nm) when complexed with BSA after 45 minutes). |
| Other Notes: | View more information on enzymes for complex carbohydrate analysis at www.sigma-aldrich.com/enz![]() |
| Packaging: | 1, 5 g in poly bottle |
| Packaging: | 100, 500 mg in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| activity | specific activity: 400-1000 units/mg solid |
| Storage Temp. | −20°C |
| Enzyme Commission (EC) Number | 3.2.1.35 ( BRENDA ![]() ![]() |
| UNSPSC | 12352204 |

