Hyaluronidase from sheep testes
SIGMA/H2126 - Type II, lyophilized powder, ≥300 units/mg solid
Synonym: Hyaluronate 4-glycanohydrolase; Hyaluronoglucosaminidase
CAS Number: 37326-33-3
EC Number: 253-464-3
MDL Number: MFCD00131351
Product Type: Chemical
| conjugate | conjugate (Glucosaminoglycan) |
| form | lyophilized powder |
| mol wt | 55 kDa |
| Quality Level | 200 ![]() |
| specific activity | ≥300 units/mg solid |
| storage temp. | −20°C |
| type | Type II |
| Application: | Hyaluronidase from sheep testes has been used: • in flow cytometry • in the isolation of putative spermatogonial stem cells (SSCs) • to study the effects of magnetic stimulation in magnetic hydrogel properties • in immunohistochemistry to visualize collagen type II distribution • to expose group-III auditory neurons of Muller′s organ for patch-clamp recordings • for the degeneration of hydrogels |
| Biochem/physiol Actions: | These enzymes randomly cleave β-N-acetylhexosamine-(1−4 |
| General description: | Hyaluronidase is a hyaluronic acid-metabolizing enzyme. It is found in the venoms of snake, honeybee and hymenoptera. Hyaluronidase degrades hyaluronic acid (HA), which enhances membrane permeability, lowers viscosity and increases tissue permeability. It enhances the diffusion of local anesthetics, lowers the size of myocardial infarction, improves the effects of anticancer drugs and prevents perineal trauma during spontaneous delivery. |
| Other Notes: | One unit will degrade 0.75 μg of the polysaccharide hyaluronic acid per minute at pH 5.35 at 37 ºC (as measured by turbidimetric absorbance (λ: 600nm) when complexed with BSA after 45 minutes). |
| Other Notes: | View more information on enzymes for complex carbohydrate analysis at www.sigma-aldrich.com/enz![]() |
| Packaging: | 1, 5 g in poly bottle |
| Packaging: | 100, 500 mg in poly bottle |
| Physical form: | Lyophilized powder containing lactose |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| activity | specific activity: ≥300 units/mg solid |
| Storage Temp. | −20°C |
| Enzyme Commission (EC) Number | 3.2.1.35 ( BRENDA ![]() ![]() |
| UNSPSC | 12352204 |

