HiTrap® TALON® Crude
SIGMA/GE29-0485-65 - Cytiva 29-0485-65, pack of 1 mL
Synonym: HIS chromatography columns; HIS columns; HIS-tagged purification columns; IMAC columns; TALON Superflow cobalt-IMAC; immobilized metal ion chromatography columns
Product Type: Chemical
| bed volume | 1 mL |
| capacity | ≤20 mg binding capacity (histidine-tagged protein) |
| cleaning | 2-14(Co2+ stripped medium) |
| column I.D. × L | 7 mm × 25 mm |
| crosslinking | cross-linked |
| form | prepacked column |
| manufacturer/tradename | Cytiva 29-0485-65 |
| matrix | 6% cross-linked agarose |
| matrix active group | cobalt |
| operating pH | 3-12(Co2+ stripped medium) |
| packaging | pack of 1 mL |
| parameter | 0.5 Mpa max. pressure |
| 1 mL/min flow rate | |
| 4 mL/min max. flow rate | |
| particle size | 60-160 μm |
| separation technique | affinity |
| storage condition | (20% ethanol) |
| storage temp. | 2-8°C |
| technique(s) | liquid chromatography (LC): suitable |
| Application: | HiTrap TALON crude columns allow for rapid separations and easy scale-up. Samples can be applied directly to the column after thorough cell disruption - without precentrifugation and filtration. The filters in the top and bottom of the column make it possible to directly load unclarified lysates on the column without causing back pressure problems or leakage of the TALON Superflow beads. Prior to loading samples on HiTrap TALON crude columns, cell lysate should be prepared using methods such as sonication, homogenization, or freeze/thaw. |
| Features and Benefits: | • Columns prepacked with cobalt-based chromatography media designed for purification of histidine-tagged recombinant proteins by immobilized metal affinity chromatography (IMAC). • Suitable for IMAC purification of histidine-tagged proteins when Ni2+ is not the optimal choice of metal ion. • Compatible with commonly used IMAC reagents and appropriate for purifying proteins under native or denaturing conditions. • Prepacked HiTrap TALON crude columns save time by allowing the application of unclarified samples directly, minimizing labor and degradation of proteins. • HiTrap TALON crude columns allow repeated runs without stripping, cleaning, or Co2+ recharging. |
| General description: | HiTrap TALON crude 1 ml and 5 ml columns allow for rapid separations and easy scale-up with a minimum of sample preparation and equipment. TALON Superflow™ is a cobalt-based IMAC medium offering different selectivity compared to nickel-charged media. TALON Superflow and prepacked HiTrap TALON crude columns allow protein purification under native or denaturing conditions and can be used with prokaryotic and eukaryotic expression systems. |
| General description: | The pressure over the packed bed varies depending on a range of parameters such as the characteristics of the chromatography medium and the column tubing used. |
| Legal Information: | HiTrap is a registered trademark of Cytiva |
| Legal Information: | Superflow is a trademark of Sterogene Bioseparations Inc. |
| Legal Information: | Talon is a registered trademark of Clontech |
| Other Notes: | The pressure over the packed bed varies depending on a range of parameters such as the characteristics of the chromatography medium and the column tubing used. |
| Preparation Note: | Please be aware this product may be shipped 90 days before the expiration date. For more information on the batch specific expiration date, please contact technical service. |
| Symbol | GHS02 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H226 |
| Precautionary statements | P210 - P235 - P241 - P280 - P303 + P361 + P353 - P501 |
| RIDADR | NA 1993 / PGIII |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 23151816 |

