Streptavidin Sepharose™ High Performance
SIGMA/GE17-5113-01 - Cytiva 17-5113-01, pack of 5 mL
Synonym: affinity chromatography medium, high performance affinity resin, biotinylated proteins purification
Product Type: Chemical
| avg. part. size | 34 μm |
| capacity | >300 mg binding capacity (Biotin / mL resin) |
| 6 mg binding capacity (biotinylated BSA / mL resin) | |
| crosslinking | cross-linked |
| form | resin |
| manufacturer/tradename | Cytiva 17-5113-01 |
| matrix | highly cross-linked 6% agarose |
| matrix active group | |
| packaging | pack of 5 mL |
| parameter | 4-30 °C temp. range (working) |
| separation technique | affinity |
| storage condition | (20% Ethanol) |
| storage temp. | 2-8°C |
| technique(s) | liquid chromatography (LC): suitable |
| working range | 2-10.5 |
| Analysis Note: | To view the Certificate of Analysis for this product, please visit www.cytiva.com ![]() |
| Features and Benefits: | • Streptavidin immobilized to Sepharose™ High Performance for purification of biotinylated compounds • Extremely useful for exploiting either the strong interactions of biotin and streptavidin or the somewhat weaker interactions of 2-iminobiotin and streptavidin. • 34 μm bead size for improved resolution |
| General description: | Streptavidin Sepharose™ High Performance is an affinity chromatography medium designed for fast and reliable, high resolution purification of biotinylated biomolecules. Purified Streptavidin isolated from Streptomyces avidinii is immobilised on Sepharose™ High Performance. The base matrix is a rigid, highly cross-linked beaded agarose with high chemical stability. The immobilised streptavidin binds biotin and biotinylated substances through affinity chromatography. |
| Legal Information: | Sepharose is a trademark of Cytiva |
| Preparation Note: | Please be aware this product may be shipped 90 days before the expiration date. For more information on the batch specific expiration date, please contact technical service. |
| Symbol | GHS02 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H226 |
| Precautionary statements | P210 - P235 - P241 - P280 - P303 + P361 + P353 - P501 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 41106500 |


