HiTrap® Capto™ S ImpAct 5x1mL
SIGMA/GE17-3717-51 - Cytiva 17-3717-51, pack of 5x1ml
Synonym: HITRAP® CAPTO™ S IMPACT
Product Type: Chemical
| avg. part. size | 50 μm (d50V) |
| capacity | binding capacity(>85 mg BSA/mL medium, >90 mg lysozyme/ml medium, >100 mg IgG/ ml medium) |
| cleaning in place | 4-12 |
| crosslinking | cross-linked |
| form | prepacked column |
| ligand | (-SO3) |
| manufacturer/tradename | Cytiva 17-3717-51 |
| matrix | high-flow agarose |
| matrix active group | Polymeric Pyrrolidone and Sulfonate |
| parameter | (Flow velocity: 220 - 600 cm/h) |
| -44 psi max. pressure | |
| 1-4 mL/min flow rate | |
| separation technique | cation exchange |
| storage condition | (0.2 M sodium acetate in 20% ethanol) |
| technique(s) | liquid chromatography (LC): suitable |
| working range | 3-14 |
| Analysis Note: | To view the Certificate of Analysis for this product, please visit www.cytiva.com ![]() |
| Features and Benefits: | HiTrap Capto S ImpAct columns are prepacked with Capto S ImpAct cation exchange chromatography medium for screening and small-scale protein purifications using ion exchange chromatography (IEX). • Convenient prepacked column for fast, reproducible, and easy small-scale purifications. • High binding capacity, > 100 mg MAb/mL medium. • Efficient aggregate removal at high load of monoclonal antibodies. • High-resolution intermediate purification and polishing based on the well-established Capto platform. • Flexibility of design thanks to a large operational window of flow rates and bed heights for easy optimization and scaling. |
| General description: | HiTrap Capto S ImpAct (1 ml and 5 ml) are prepacked columns for small scale purifications, as well as optimization of methods and parameters, such as sample load and binding conditions. HiTrap Capto S ImpAct columns provide fast, reproducible and easy separations in a convenient format. The columns are best utilized when they are connected to liquid chromatography systems such as ÄKTA systems. Capto S ImpAct is a BioProcess chromatography medium developed for large-scale purification of biopharmaceutical proteins. Based on the well-established Capto base matrix, it provides many opportunities for improved productivity and straightforward process development. This chromatography medium (resin) is available in a range of different bulk pack sizes and convenient prepacked formats for easy scale-up and process development. As a member of the BioProcess media range, Capto S ImpAct meets industrial demands with security of supply and comprehensive technical and regulatory support. |
| Legal Information: | Capto is a trademark of Cytiva |
| Legal Information: | HiTrap is a registered trademark of Cytiva |
| Preparation Note: | Store at 4 to 30 °C (20% Ethanol) |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| UNSPSC | 23151817 |

