β-Galactosidase Reporter Gene Staining Kit
SIGMA/GALS
Synonym: β-galactosidase; LacZ
Product Type: Chemical
| Quality Level | 200 ![]() |
| shipped in | dry ice |
| storage temp. | −20°C |
| technique(s) | microbe id | staining: suitable |
| usage | kit sufficient for 100 tests (using a 3.5 cm dish) |
| Application: | β-Galactosidase Reporter Gene Staining Kit has been used for histochemical staining of animal cells or tissues such as: • sagittal brain sections in histoenzymology • pancreas or colon sections in β-galactosidase reporter gene assay • mice E10.5 -11.5 embryo and embryo sections |
| General description: | β-galactosidase (β-gal) catalyzes the conversion of X-gal to galactose and 5-bromo-4-chloro-3-hydrox |
| Other Notes: | The substrate used in this kit is X-Gal (5-bromo-4-chloro-3-indol |
| Symbol | ![]() ![]() ![]() GHS02,GHS05,GHS06,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H226 - H302 + H312 - H314 - H317 - H331 - H334 - H335 - H341 - H350 - H412 |
| Precautionary statements | P210 - P273 - P280 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P310 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 20/21/22-34-40-42/43 |
| Safety Statements | 23-26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3316 9 |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 132.8 °F |
| Flash Point(C) | 56 °C |
| Supplemental Hazard Statements | EUH032 |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 12161503 |





