γ-Globulins from rabbit
SIGMA/G2018 - ≥99% (agarose gel electrophoresis)
CAS Number: 9007-83-4
EC Number: 232-706-1
MDL Number: MFCD00165672
Product Type: Chemical
| assay | ≥99% (agarose gel electrophoresis) |
| biological source | rabbit |
| form | powder |
| impurities | ≤5% NaCl |
| Quality Level | 300 ![]() |
| solubility | 0.9% NaCl: soluble 50 mg/mL |
| storage temp. | −20°C |
| Application: | γ-Globulins was used in the isolation and rearrangement of simple isoimides (iminoanhydrides). |
| General description: | γ-Globulin molecules is made up of four polypeptide chains, of which two have molecular weights of about 50,000 and two of about 20,000. These chains are cross-linked by disulfide bonds. |
| Packaging: | 1 g in poly bottle |
| Preparation Note: | Prepared from plasma |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥99% (agarose gel electrophoresis) |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 12352202 |

