GenElute™ Mammalian Genomic DNA Miniprep Kits
SIGMA/G1N10 - sufficient for 10 purifications
Synonym: Mammalian Genomic DNA Miniprep; Gen Elute
Product Type: Chemical
| Quality Level | 200 ![]() |
| storage temp. | 15-25°C |
| usage | sufficient for 10 purifications |
| Application: | The purified genomic DNA is ready for immediate use in downstream applications such as: • restriction endonuclease digestions • PCR • Southern blots • sequencing reactions • cloning • ligation |
| Biochem/physiol Actions: | The starting materials are lysed in a chaotropic salt-containing solution to ensure the thorough denaturation of macromolecules. Addition of ethanol causes DNA to bind when the lysate is spun through a silica membrane in a microcentrifuge tube. After washing to remove the contaminants, the DNA is eluted in 200 μL of a Tris-EDTA solution. The expected yields of genomic DNA will vary depending on the amount and type of starting material used. DNA purified with the kit has an A260/A280 ratio between 1.6 and 1.9 and can be up to 50 kb in length. |
| Features and Benefits: | • Expected yield: 25 μg from 2 x 106 cultured cells; 30 μg from 25 mg of tissue • Elution volume: 200 - 400 μl • Time required: 20 min after lysis • A260/A280 ratio: 1.6 - 1.9 • Mechanical homogenization required: No |
| General description: | The GenElute Mammalian Genomic DNA Purification Kit provides a simple and convenient method to isolate pure, high molecular weight DNA from a variety of mammalian sources. These kits use a silica-based membrane, specially selected for genomic DNA purification, in a convenient spin column format. The starting materials are lysed in a chaotropic salt-containing solution to ensure the thorough denaturation of macromolecules. The addition of ethanol causes DNA to bind when the lysate is spun through a silica membrane in a microcentrifuge tube. After washing to remove the contaminants, the DNA is eluted in 200 μL of a Tris-EDTA solution. The expected yields of genomic DNA will vary depending on the amount and type of starting material used. DNA purified with the kit has an A260/A280 ratio between 1.6 and 1.9 and can be up to 50 kb in length. The purified genomic DNA is ready for immediate use in downstream applications such as restriction digest, PCR, southern blots, and sequencing reactions. |
| Legal Information: | GenElute is a trademark of Sigma-Aldrich Co. LLC |
| Other Notes: | For additional information, please see www.sigma-aldrich.com/gen . |
| Symbol | ![]() ![]() ![]() GHS05,GHS07,GHS08,GHS09 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H290 - H302 - H315 - H318 - H334 - H410 |
| Precautionary statements | P234 - P273 - P280 - P301 + P312 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22-36/37/38-42-52/53 |
| Safety Statements | 23-26-37-45-60 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 483.8 °F |
| Flash Point(C) | 251 °C |
| Storage Temp. | 15-25°C |
| UNSPSC | 41105501 |
| Components | RNase A solution; Proteinase K from Tritirachium album, lyophilized powder, Molecular Biology, BioUltra, ≥30 units/mg protein; Column Preparation Solution |





