DMT-dG(tac) Phosphoramidite
SIGMA/G112080 - configured for PerkinElmer, configured for Polygen
Synonym: DMT-dG(tac) amidite
CAS Number: 149989-60-6
Empirical Formula (Hill Notation): C52H62N7O9P
Molecular Weight: 960.06
MDL Number: MFCD01941141
Linear Formula: C52H62N7O9P
Product Type: Chemical
| λ | conforms (UV/VIS Identity) |
| assay | ≥98% (31P-NMR) |
| ≥98.0% (reversed phase HPLC) | |
| color | white to light yellow |
| compatibility | configured for PerkinElmer |
| configured for Polygen | |
| form | powder |
| InChI | 1S/C52H62N7O9P/c1-34(2)59 |
| InChI key | MCBSUBQIVLOCIW-YEZUPXOUSA |
| mol wt | 960.06 g/mol |
| nucleoside profile | base: deoxyguanosine base protecting group: TAC 2' protecting group: none 5' protecting group: DMT deprotection: fast |
| product line | Proligo Reagents |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | COc1ccc(cc1)C(OC[C@H]2O[C |
| solubility | acetonitrile: 0.2 M, clear |
| storage temp. | -10 to -25°C |
| technique(s) | oligo synthesis: suitable |
| type | for DNA synthesis |
| General description: | Proligo′s DNA phosphoramidites lead to high-yield and high-quality oligonucleotides due to their high coupling efficiency. The deprotection step of automated oligonucleotide synthesis is integral to synthesis time and final product quality. The high coupling efficiency of Proligo′s DNA phosphoramidites leads to high-yield and high-quality oligonucleotides.Substitu • Compatible with the AMA deprotection reagent (a mixture of ≥25%ammonia in water with 40% aqueous methylamine I/I, v/v) • Highly soluble in acetonitrile. No need to add co-solvents such asdimethylformamide or methylene chloride • Suitable for the synthesis of oligomers with base-labile units e.g., dyes andmodifiers, because of less exposure to ammonia and the possibility ofroom temperature deprotection • No change is required in the reagents commonly used for DNA synthesis,except that Proligo′s Fast Deprotection Cap A solution is used instead ofCap A solution • The application of dA(tac) minimizes depurination and improves thequality of oligonucleotidesDMT-dG(ta |
| Legal Information: | Expedite is a trademark of Applera Corporation or its subsidiaries in the US and/or certain other countries |
| Legal Information: | PolyGen is a registered trademark of PolyGen GmbH. |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥98% (31P-NMR); ≥98.0% (reversed phase HPLC) |
| Storage Temp. | -10 to -25°C |
| UNSPSC | 12352200 |

