Gly-Gly
SIGMA/G1002 - ≥99% (titration)
Synonym: Diglycine; Glycyl-glycine
CAS Number: 556-50-3
Empirical Formula (Hill Notation): C4H8N2O3
Molecular Weight: 132.12
EC Number: 209-127-8
MDL Number: MFCD00008130
Linear Formula: NH2CH2CONHCH2COOH
Product Type: Chemical
| application(s) | diagnostic assay manufacturing |
| assay | ≥99% (titration) |
| color | white |
| form | powder |
| InChI | 1S/C4H8N2O3/c5-1-3(7)6-2- |
| InChI key | YMAWOPBAYDPSLA-UHFFFAOYSA |
| mp | 262-264 °C |
| pKa (25 °C) | 8.2 |
| Quality Level | 400 ![]() |
| SMILES string | NCC(=O)NCC(O)=O |
| useful pH range | 7.5-8.9 |
| Application: | Gly-Gly has been used as a buffer for the measurement of glucose-6-phosphate dehydrogenase (G6PDH) activity and as a component of luciferase assay buffer. |
| Biochem/physiol Actions: | Gly-Gly or diglycine is the simplest dipeptide. It may possess proteolytic properties. Gly-gly is hydrolyzed by glycylglycine dipeptidase. |
| Packaging: | 1, 5, 25 kg in poly drum |
| Packaging: | 25, 100 g in poly bottle |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36 |
| Safety Statements | 26 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥99% (titration) |
| mp | 262-264 °C |
| UNSPSC | 12352209 |

