Glycogen from bovine liver
SIGMA/G0885 - ≥85% dry basis (enzymatic)
CAS Number: 9005-79-2
EC Number: 232-683-8
MDL Number: MFCD23701213
Linear Formula: (C6H10O5)n
Product Type: Chemical
| assay | ≥85% dry basis (enzymatic) |
| biological source | bovine liver |
| color | white to off-white |
| form | powder |
| InChI | 1S/C24H42O21/c25-1-5-9(28 |
| InChI key | BYSGBSNPRWKUQH-UJDJLXLFSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | O1[C@@H]([C@@H]([C@H]([C@ |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | Glycogen from bovine liver may be used in carbohydrate storage and metabolism research and to study various enzymes such as alpha-glucosidase(s) (GAA) and glycogen phosphorylase(s) (GPase). Glycogen may be used as a substrate to identify and characterize its metabolizing enzymes. |
| General description: | Glycogen is a branched polymer of glucose synthesized by animal cells for energy storage and release. It is constructed of predominantly α1→4 glycosidic bonds with branches created through α1→6 glycosidic bonds. |
| Other Notes: | To gain a comprehensive understanding of our extensive range of Polysaccharides for your research, we encourage you to visit our Carbohydrates Category page. |
| Packaging: | 1, 5, 10, 25 g in poly bottle |
| Preparation Note: | Prepared by a modification of the procedure of Bell, et al., Biochem. J., 28, 882 (1934). |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥85% dry basis (enzymatic) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352201 |

