Gum mastic
SIGMA/G0878
Synonym: Mastic
CAS Number: 61789-92-2
EC Number: 263-098-6
MDL Number: MFCD01451286; MFCD00131252
Product Type: Chemical
| color | faint yellow to light beige |
| form | beads |
| mp | 80-83 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| solubility | chloroform: 50 mg/mL, clear to hazy, colorless to yellow |
| Analysis Note: | May contain some extraneous matter. |
| Application: | Gum mastic, a source of triterpenic compounds and phytosterols, may be used as a source material in diverse biomedical and pharmacological applications. |
| Other Notes: | To gain a comprehensive understanding of our extensive range of Oligosaccharides for your research, we encourage you to visit our Carbohydrates Category page. |
| Packaging: | 25, 100, 500 g in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| mp | 80-83 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352201 |

