GSK1016790A
SIGMA/G0798 - ≥98% (HPLC)
Synonym: GSK101; (N-
CAS Number: 942206-85-1
Empirical Formula (Hill Notation): C28H32Cl2N4O6S2
Molecular Weight: 655.61
MDL Number: MFCD12912413
Linear Formula: C28H32Cl2N4O6S2
Product Type: Chemical
| assay | ≥98% (HPLC) |
| color | white |
| form | solid |
| InChI | 1S/C28H32Cl2N4O6S2/c1-17( |
| InChI key | IVYQPSHHYIAUFO-VXKWHMMOSA |
| originator | GlaxoSmithKline |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CC(C)C[C@H](NC(=O)c1cc2cc |
| solubility | DMSO: >10 mg/mL |
| storage temp. | −20°C |
| Application: | GSK1016790A has been used: • to stimulate transient receptor potential vanilloid 4 (TRPV4)-mediated currents in Xenopus laevis oocytes • to stimulate cells in Ca2+ level measurement in human retinal capillary endothelial cells (HRCECs) • to study the role of TRPV4 channels in brain injury after intracerebral hemorrhage (ICH) • to trigger the opening of TRPV4 channels in bovine nucleus pulposus cells or Hanks′ Balanced Salt Solution |
| Biochem/physiol Actions: | GSK1016790A is a novel and potent TRPV4 channel agonist. |
| Biochem/physiol Actions: | GSK1016790A is a novel and potent TRPV4 channel agonist. The TRPV4 (transient receptor potential vanilloid 4) member of the TRP superfamily has been implicated in numerous physiological processes. GSK1016790A elicited Ca2+ influx in mouse and human TRPV4 expressing HEK cells (EC50 values of 18 and 2.1 nM, respectively), and evoked a dose-dependent activation of TRPV4 whole-cell currents at concentrations above 1 nM. It is 300 fold more potent than 4a-PDD (Cat. No. P8014). |
| Features and Benefits: | This compound was developed by GlaxoSmithKline . To browse the list of other pharma-developed compounds and Approved Drugs/Drug Candidates, click here . |
| Packaging: | 10, 50 mg in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥98% (HPLC) |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 12352200 |

