GROα human
SIGMA/G0657 - ≥97% (SDS-PAGE), recombinant, expressed in E. coli, lyophilized powder, suitable for cell culture
Synonym: MGSA; Melanoma Growth Stimulating Activity
EC Number: 200-835-2
MDL Number: MFCD00677959
Product Type: Chemical
| assay | ≥97% (SDS-PAGE) |
| biological source | human |
| form | lyophilized powder |
| impurities | endotoxin, tested |
| mol wt | ~7.9 kDa |
| packaging | pkg of 10 μg |
| potency | 1.0-4.0 ng/mL |
| Quality Level | 100 ![]() |
| recombinant | expressed in E. coli |
| storage condition | avoid repeated freeze/thaw cycles |
| storage temp. | −20°C |
| technique(s) | cell culture | mammalian: suitable |
| UniProt accession no. | P09341 ![]() |
| Analysis Note: | The biological activity is measured by its ability to chemoattract BaF3 mouse pro-B cells transfected with human CXCR2. |
| Biochem/physiol Actions: | GROα, also called CXCL1 (chemokine (C-X-C motif) ligand 1), plays an essential role in neutrophil recruitment, and the initiation of angiogenesis. This gene is up-regulated in multiple cancer types such as, gastric cancer, renal cell carcinoma, prostate cancer and melanoma. The expression of this protein is also elevated in HER2 positive metastatic breast cancer. Its expression is increased in fibroblasts, which might be involved in breast tumor progression, and its stromal expression in breast cancer is linked to poor prognosis. This gene is also up-regulated in the aggressive phenotype of bladder cancer. Polymorphism rs4074 A in this gene is also associated with susceptibility to alcoholic cirrhosis. |
| General description: | GROα, also called CXCL1 (chemokine (C-X-C motif) ligand 1), is a member of the small soluble chemokine protein family. It belongs to the C-X-C subfamily, which is comprised of 17 members. It contains a conserved glutamic acid-leucine-arginine (ELR) domain. This protein is expressed on stromal cells such as, endothelial cells, fibroblasts and blood-circulating cells. |
| Physical form: | Lyophilized from a 0.2 μm filtered solution in 25% acetonitrile and 0.1% trifluoroacetic acid containing 50 μg bovine serum albumin per 1 μg of cytokine. |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H302 + H312 + H332 - H319 |
| Precautionary statements | P210 - P280 - P301 + P312 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P312 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | F,Xn |
| Risk Statements | 11-20/21/22-36 |
| Safety Statements | 16-36/37 |
| RIDADR | UN 1648 3 / PGII |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | 35.6 °F - (Acetonitrile) |
| Flash Point(C) | 2.0 °C - (Acetonitrile) |
| Purity | ≥97% (SDS-PAGE) |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 12352202 |



