Fluorouracil
SIGMA/F8423 - meets USP testing specifications
Synonym: 5-Fluorouracil; 2,4-
CAS Number: 51-21-8
Empirical Formula (Hill Notation): C4H3FN2O2
Molecular Weight: 130.08
EC Number: 200-085-6
MDL Number: MFCD00006018
Linear Formula: C4H3FN2O2
Product Type: Chemical
| agency | meets USP testing specifications |
| USP/NF | |
| application(s) | pharmaceutical (small molecule) |
| InChI | 1S/C4H3FN2O2/c5-2-1-6-4(9 |
| InChI key | GHASVSINZRGABV-UHFFFAOYSA |
| mp | 282-286 °C (dec.) (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | FC1=CNC(=O)NC1=O |
| Packaging: | 5, 10 g in poly bottle |
| Symbol | ![]() GHS06,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H301 - H351 |
| Precautionary statements | P201 - P202 - P264 - P270 - P280 - P301 + P310 |
| Hazard Codes | T |
| Risk Statements | 25-52 |
| Safety Statements | 45 |
| RIDADR | UN 2811 6.1 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| mp | 282-286 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 12352207 |



