D-(+)-Fucose
SIGMA/F8150 - ≥97% (GC)
Synonym: 6-Deoxy-D-galactose; Rhodeose
CAS Number: 3615-37-0
Empirical Formula (Hill Notation): C6H12O5
Molecular Weight: 164.16
EC Number: 222-792-9
MDL Number: MFCD00135603
Linear Formula: C6H12O5
Product Type: Chemical
| assay | ≥97% (GC) |
| biological source | synthetic |
| color | white |
| form | powder |
| InChI | 1S/C6H12O5/c1-3(8)5(10)6( |
| InChI key | PNNNRSAQSRJVSB-DPYQTVNSSA |
| mp | 144-145 °C (lit.) |
| optical activity | [α]20/D 74 to 76 °, c = 4% (w/v) in water |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | C[C@@H](O)[C@H](O)[C@H](O |
| solubility | H2O: 100 mg/mL, clear to slightly hazy, colorless to faintly yellow |
| storage temp. | room temp |
| technique(s) | gas chromatography (GC): suitable |
| Application: | D-Fucose (6-deoxy-D-galactose, rhodeose) may be used to study enzymes involved in its mutarotation to form L-fucose. It may be used as a reference compound in the analysis of carbohydrate metabolites. D-Fucose may be used to study biological processes such as adhesion. |
| Biochem/physiol Actions: | D-Fucose is a nonmetabolizable analog of L-Arabinose. |
| Other Notes: | To gain a comprehensive understanding of our extensive range of Monosaccharides for your research, we encourage you to visit our Carbohydrates Category page. |
| Packaging: | 1, 5 g in poly bottle |
| Packaging: | 500 mg in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥97% (GC) |
| mp | 144-145 °C (lit.) |
| Storage Temp. | room temp |
| UNSPSC | 12352201 |

