Fish oil from menhaden
SIGMA/F8020 - crude source of omega-3 fatty acids
CAS Number: 8002-50-4
EC Number: 232-311-4
MDL Number: MFCD00131085
Product Type: Chemical
| density | 0.93 g/mL at 25 °C (lit.) |
| lipid type | oils |
| Quality Level | 200 ![]() |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | Fish oil from Menhaden has been used: • to prevent lixiviation of the soybean trypsin inhibitor • as a dispersant to study the fabrication and laser performance of planar waveguide lutetium aluminium garnet (LuAG) ceramics • as a supplement to reduce colonic damage and inflammatory markers |
| Biochem/physiol Actions: | Menhaden Oil is rich in omega-3 fatty acids. When used to partially supplement a high-fat diet in diabetic rats, Menhaden oil improved end points for peripheral neuropathy by improving motor and sensory nerve conduction velocity. Decreased accumulation of fatty acids in rat livers was also demonstrated. |
| General description: | Fish oil is derived from the tissues of oily fish. It lowers blood pressure and high triglyceride levels. Fish oil may be used to treat depression, psychosis, attention deficit-hyperactivity disorder and Alzheimer disease. It reduces inflammation, enhances cognition and decreases cardiovascular disease risk. |
| Other Notes: | Contains palmitic plus stearic acid (total): ≤ 30.0% Contains 20.0 to 31.0% omega-3 (octadecatetraenoic, eicosapentaenoic and docosahexaenoic) fatty acids as triglycerides |
| Packaging: | 500 mL in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | nwg |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Density | 0.93 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352211 |

