Furin human
SIGMA/F2677 - ≥2,000 unit/mL, buffered aqueous solution, recombinant, expressed in baculovirus infected Sf9 cells
Synonym: Dibasic-processing enzyme; Furin convertase; PACE; Paired basic amino acid residue-cleaving enzyme
MDL Number: MFCD03456906
Product Type: Chemical
| concentration | ≥2,000 unit/mL |
| form | buffered aqueous solution |
| mol wt | 57 kDa |
| Quality Level | 200 ![]() |
| recombinant | expressed in baculovirus infected Sf9 cells |
| shipped in | dry ice |
| storage temp. | −70°C |
| UniProt accession no. | P09958 ![]() |
| Application: | Furin is capable of cleaving precursors of a wide variety of proteins, including growth factors, serum proteins, including proteases of the blood-clotting and complement systems, matrix metalloproteinases, receptors, viral-envelope glycoproteins, and bacterial exotoxins, typically at sites marked by the consensus sequence Arg-Xaa-(Lys/Arg)-Arg. |
| Biochem/physiol Actions: | Furin is a dibasic endoprotease that is localized in the Golgi apparatus. It has a molecular mass of 52.7 kDa. It is responsible for the proteolytic maturation of many precursor proteins in the secretory and endocytic pathways of mammalian cells. Furin cleaves precursor proteins at their paired basic amino acid processing sites. Some substrates of furin include von Willebrand factor, transforming growth factor beta 1 precursor, pro-beta-secretase and proparathyroid hormone. |
| Biochem/physiol Actions: | Furin is a dibasic endoprotease that is localized in the Golgi apparatus. It is responsible for the proteolytic maturation of many precursor proteins in the secretory and endocytic pathways of mammalian cells. |
| Other Notes: | One unit is defined as the amount of enzyme required to cleave 25 μg of a MBP-FN-paramyosin-ΔSal substrate to 95% completion in 6 hours at 25°C in a total reaction volume of 25 μl. |
| Physical form: | Solution in 10 mM MES, pH 7.0 at 25 °C, 1 mM CaCl2, 50% glycerol. |
| Preparation Note: | Isolated from Spodoptera frugiperda (Sf9) cells infected with recombinant baculovirus carrying truncated human furin |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Storage Temp. | −70°C |
| UNSPSC | 12352204 |

