D-Fructose 1,6-bisphosphate tetra(cyclohexylammonium) salt
SIGMA/F0752 - ≥95% anhydrous basis (enzymatic)
Synonym: D(+)Fructofuranose 1,6-diphosphate; Harden-Young ester; Hexose diphosphate
CAS Number: 103213-44-1
Empirical Formula (Hill Notation): C6H14O12P2 · 4C6H13N
Molecular Weight: 736.81
MDL Number: MFCD00135876
Linear Formula: C6H14O12P2 · 4C6H13N
Product Type: Chemical
| assay | ≥95% anhydrous basis (enzymatic) |
| biological source | synthetic (organic) |
| color | white to off-white |
| form | powder |
| impurities | Hexose monophosphates, essentially free |
| InChI | 1S/4C6H13N.C6H14O12P2/c4* |
| InChI key | NVWGDAYGDKPKLQ-CBCSRFDDSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | NC1CCCCC1.NC2CCCCC2.NC3CC |
| solubility | water: 100 mg/mL, clear to hazy, colorless to faintly yellow |
| storage temp. | −20°C |
| Application: | D-Fructose-1,6-bisphospha |
| Biochem/physiol Actions: | D-Fructose-1,6-bisphospha |
| Other Notes: | To gain a comprehensive understanding of our extensive range of Monosaccharides for your research, we encourage you to visit our Carbohydrates Category page. |
| Packaging: | 5, 10 g in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥95% anhydrous basis (enzymatic) |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 12352201 |

