Fibronectin rat plasma
SIGMA/F0635 - powder, BioReagent, suitable for cell culture
Synonym: Fibronectin
EC Number: 289-149-2
MDL Number: MFCD00131062
Product Type: Chemical
| binding specificity | Peptide Source: Collagen |
| biological source | rat plasma |
| form | powder |
| packaging | pkg of 0.5 mg |
| pkg of 1 mg | |
| pkg of 2 mg | |
| product line | BioReagent |
| Quality Level | 200 ![]() |
| shipped in | dry ice |
| solubility | H2O: 1 mg/mL at 37 °C, clear, colorless (some particles) |
| sterility | sterile |
| storage temp. | −20°C |
| surface coverage | 1‑5 μg/cm2 |
| technique(s) | cell culture | mammalian: suitable |
| UniProt accession no. | P04937 ![]() |
| Analysis Note: | A single arc is shown when reacted with anti-fibronectin by IEP (immunoelectrophoresis). |
| Application: | Fibronectin rat plasma has been used in the induction of differentiation , adhesion to extracellular matrix, neural differentiation and primary neuronal ventral mesencephalon cultures. |
| Biochem/physiol Actions: | Fibronectin (FN)/FN1 (fibronectin 1) plays a major role in cell cycle progression, cell adhesion and proliferation and fibrotic progression. It is essential for for collagen matrix assembly. High expression of FN has a vital role during liver fibrosis. FN1 helps in the support of other matrix proteins. |
| Disclaimer: | The reconstituted solution should be stored in working aliquots at -20°C or lower. Vortexing, excessive agitation, or additoinal freezing and thawing of reconstituted fibronectin are not recommended. |
| General description: | Fibronectin (FN)/FN1 (fibronectin 1) is a multifunctional glycoprotein, produced by hepatic stellate cells (HSCs). It is a constituent of extracellular matrix (ECM). FN1 is found in the cell membrane and cytoplasm. It is also synthesized and liberated by fibroblasts, endothelial cells, macrophages and hepatocytes in vivo. |
| Other Notes: | Fibronectin is an adhesive glycoproteins found in both the cell surface and in plasma. |
| Preparation Note: | This product is lyophilized from 0.05 M Tris buffered saline at pH 7.5. It is soluble at 1 mg/mL in water, and should be allowed to dissolve for at least 30 minutes at 37°C. A small amount of undissolved material may remain, but it will not affect performance. The protein homogeneity is evaluated by immunoelectrophoresis, showing a single arc, is endotoxin tested, and the source material was tested negative for HIV, hepatitis B and hepatitis C. In coating culture surfaces, fibronectin should be diluted in sterile balanced sterile salt solution and coated with minimal volume. Surface should then be air dried for 45 minutes at room temp and can be stored for 2-4 weeks at 2-8°C. |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 12352202 |

