Eppendorf® New Brunswick™ Innova® 42/42R Incubator Shaker
SIGMA/EPM1335-0000 - 42, non refrigerated, orbit diameter 1.9 cm (3/4 in.), AC/DC input 120 V, 50 - 60 Hz, US 3-pin plug
Product Type: Equipment/Book
| feature | 42 |
| CSA and CE compliant | |
| non refrigerated | |
| orbit diameter 1.9 cm (3/4 in.) | |
| manufacturer/tradename | Eppendorf® M1335-0000 (US) |
| parameter | temp. range (ambient +5 to 80°C) |
| ±0.25 °C (Temperature Uniformity at 37 Celsius) | |
| 25-400 rpm (speed range; 25-300 rpm when stacked and using flasks larger than 500 mL) | |
| platform size | 46 cm × 46 cm |
| W × D × H | 62 cm × 75.4 cm × 82 cm |
| weight | 98.5 kg |
| Features and Benefits: | • Cast iron triple-eccentric counterbalanced drive provides years of dependable operation • Programmable Innova controls automatically changes temperature, speed, and optional photosynthetic and UV germicidal lights at timed intervals • Large viewing window and internal light provide easy viewing of samples without the need to open the door • Built-in water reservoir humidifies chamber to reduce sample evaporation, while also protecting unit from spills and including a drain for easy cleaning • Versatile accessory platforms (sold separately) accommodates flasks up to 4 L as well as test tube racks and microplate holders |
| General description: | benchtop incubator with built-in shaker |
| General description: | The Innova 42 incubated and 42R incubated and refrigerated shakers are our most versatile incubator shakers. The programmable Innova 42 and 42R provide exceptional convenience allowing you to simultaneously shake and static incubate cultures under the same conditions. Use on or under the bench, or double stacked for space savings. An optional culture drawer, gassing manifold, remote alarm, and humidity monitor are available for both models; a photosynthetic light bank and UV germicidal light are available for the 42R. |
| Legal Information: | Eppendorf is a registered trademark of Eppendorf AG |
| Legal Information: | Innova is a registered trademark of Eppendorf, Inc. |
| Legal Information: | New Brunswick is a trademark of Eppendorf AG |
| UNSPSC | 41104405 |
