Eppendorf® ThermoMixer® FP
SIGMA/EP5385000024 - with thermoblock for microtest boards and deepwell plates, AC/DC input 120 V, 50/60 Hz (US)
Product Type: Equipment/Book
| AC/DC input | , US 3-pin plug |
| 120 V, US 3-pin plug | |
| feature | USB Interface |
| CE compliant | |
| manufacturer/tradename | Eppendorf® 5385000024 |
| parameter | 100 °C max. temp. |
| 24 °C min. temp. | |
| 300–2,000 rpm speed (mixing) | |
| stirrer diam. | 3 mm |
| temp measuring range | accuracy: ±0.5 °C (at 20-45 °C) |
| W × D × H | 20.6 cm × 30.4 cm × 16.4 cm |
| weight | 6.1 kg |
| Features and Benefits: | • Heating and mixing in 0.5/1.5/2.0 mL reaction vessels (F0.5/F1.5/F2.0) or plates (FP) • Up to 1,500 rpm (F1.5/F2.0) or 2,000 rpm (F0.5/FP) for efficient sample mixing • Outstanding 2DMix-Control technology results in excellent mixing performance • Anti-spill technology prevents lid wetting and cross-contamination • Compatible with Eppendorf ThermoTop (condens.protect) for condensation-free sample handling • Predefined temperature keys (37 deg. C, 42 deg. C, 56 deg. C, and 95 deg. C) for simple and intuitive operation • Very fast heat up speed of up to 18 deg. C/min, reducing your waiting time • Eppendorf PhysioCare Concept provides ergonomic design and operation |
| General description: | Doing quite routine sample prep steps? Whether you regularly work with 0.5/1.5/2.0 mL vessels or plates (MTP and DWP) – our customized fixed-block Eppendorf ThermoMixer F family offers you the perfect solution for your special application. Just simplify your routine work load. 2DMix–Control The unique 2DMix–Control technology mixes liquids in a controlled, circular movement. The ThermoMixer F provides enough mixing power to handle the most challenging mixing tasks. Most samples are efficiently mixed within less than a minute independent of vessel geometry or sample properties. |
| Legal Information: | Eppendorf is a registered trademark of Eppendorf AG |
| Legal Information: | Thermomixer is a registered trademark of Eppendorf AG |
| UNSPSC | 41102404 |
