3,4-Dihydroxy-DL-phenylalanine
SIGMA/D9503
Synonym: 3-
CAS Number: 63-84-3
Empirical Formula (Hill Notation): C9H11NO4
Molecular Weight: 197.19
EC Number: 200-566-0
MDL Number: MFCD00063060
Linear Formula: (HO)2C6H3CH2CH(NH2)COOH
Product Type: Chemical
| form | powder |
| InChI | 1S/C9H11NO4/c10-6(9(13)14 |
| InChI key | WTDRDQBEARUVNC-UHFFFAOYSA |
| mp | 270-272 °C (lit.) |
| 290 °C (dec.) (lit.) | |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | NC(Cc1ccc(O)c(O)c1)C(O)=O |
| Biochem/physiol Actions: | 3,4-dihydroxyphenylalanin |
| Packaging: | 1, 5, 25 g in poly bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| mp | 270-272 °C (lit.); 290 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 12352209 |


