4-(Dimethylamino)benzaldehyde
SIGMA/D2004 - suitable for histochemical demonstration of nitro blue tetrazolium reduction in neutrophils
Synonym: p-
CAS Number: 100-10-7
Empirical Formula (Hill Notation): C9H11NO
Molecular Weight: 149.19
EC Number: 202-819-0
MDL Number: MFCD00003381
Linear Formula: (CH3)2NC6H4CHO
Product Type: Chemical
| application(s) | diagnostic assay manufacturing hematology histology |
| assay | ≥99% (TLC) |
| form | powder |
| InChI | 1S/C9H11NO/c1-10(2)9-5-3- |
| InChI key | BGNGWHSBYQYVRX-UHFFFAOYSA |
| mp | 72-75 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | CN(C)c1ccc(C=O)cc1 |
| solubility | ethanol: 50 mg/mL |
| storage temp. | room temp |
| suitability | suitable for histochemical demonstration of nitro blue tetrazolium reduction in neutrophils |
| Application: | 4-(Dimethylamino)benzalde |
| Application: | Forms colored condensation products (Schiff bases) with pyrroles and primary amines. |
| Packaging: | 25, 100, 500 g in poly bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H317 |
| Precautionary statements | P261 - P272 - P280 - P302 + P352 - P333 + P313 - P362 + P364 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 327.2 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 164 °C - closed cup |
| Purity | ≥99% (TLC) |
| mp | 72-75 °C (lit.) |
| Storage Temp. | room temp |
| UNSPSC | 12171500 |


