Corning® storage bottle, octagonal with HDPE screw cap
SIGMA/CLS431731 - octagonal clear PET, sterile, capacity 125 mL, cap diam. 31.7 mm, case of 48
Synonym: Storage Bottle
Product Type: Equipment/Book
| bottle neck diam. | 31.7 mm |
| cap diam. | 31.7 mm |
| capacity | 125 mL |
| description | wide mouth |
| feature | cap |
| graduations | |
| graduations and accuracy measuring range | 25-125 mL, accuracy: 25 mL |
| H | 115 mm |
| manufacturer/tradename | Corning 431731 |
| material | octagonal clear PET |
| screw top natural high-density polyethylene cap (tamper-proof) | |
| wide-mouth bottle | |
| opening diam. | 31.7 mm |
| packaging | case of 48 |
| pack of 24 ea | |
| sterility | sterile |
| General description: | Polyethylene terephthalate (PET) bottles are ideal for storage and sampling of media, biologicals, and other aqueous solutions. The PET resin makes the bottle lightweight, break resistant and as transparent as glass. Features: • Packaged in two convenient, shrink-wrapped trays within an outer bag to assure cleanliness • Break-resistant bottles are an ergonomic and easy to handle alternative to glass • Bottles are sterilized to 10-6 SAL and certified nonpyrogenic • Leakproof, tamper-evident 31.7 mm HDPE screw cap • Molded graduations for accurate measurements • USP class VI compliant bottles are validated noncytoxic and nonhemolytic |
| Legal Information: | Corning is a registered trademark of Corning, Inc. |
| UNSPSC | 41121800 |
