Sepharose™ CL-2B
SIGMA/CL2B300 - Cross-linked
CAS Number: 65099-79-8
MDL Number: MFCD00166483
Product Type: Chemical
| bead diameter | 60-200 μm |
| form | suspension |
| pore size | 100,000-20,000,000 fractionation range (Dextrans) |
| 70,000-40,000,000 fractionation range (Globular proteins) | |
| Quality Level | 200 ![]() |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | Sepharose CL-2B is used in affinity chromatography, gel filtration chromatography, protein chromatography, separation media and resins. Sepharose CL-2B has been used to study ovarian carcinoma and cystic fibrosis. |
| Application: | Sepharose™ CL-2B has been used as resins in: • gel permeation chromatography (GPC) • gravity chromatography • streptavidin affinity chromatography • size exclusion chromatography |
| General description: | CL2B300-1L′s updated product number is GE17-0140-01 |
| Legal Information: | Sepharose is a trademark of Cytiva |
| Packaging: | 1 L in glass bottle |
| Packaging: | 100, 500 mL in glass bottle |
| Symbol | GHS02 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H226 |
| Precautionary statements | P210 - P233 - P240 - P241 - P242 - P243 |
| Risk Statements | 10 |
| RIDADR | NA 1993 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 102.2 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 39 °C - closed cup |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 23151817 |


