Coenzyme Q10
SIGMA/C9538 - ≥98% (HPLC)
Synonym: CoQ10; Q-10; Ubiquinone 50; Ubiquinone-10
CAS Number: 303-98-0
Empirical Formula (Hill Notation): C59H90O4
Molecular Weight: 863.34
EC Number: 206-147-9
MDL Number: MFCD00042919
Linear Formula: C59H90O4
Product Type: Chemical
| application(s) | cell analysis |
| assay | ≥98% (HPLC) |
| color | yellow to dark orange |
| form | powder |
| InChI | 1S/C59H90O4/c1-44(2)24-15 |
| InChI key | ACTIUHUUMQJHFO-UPTCCGCDSA |
| mp | 49 °C |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | O=C(C(OC)=C1OC)C(C/C=C(C) |
| storage temp. | −20°C |
| Application: | Coenzyme Q10 (CoQ10) has been used: • as a bioactive compound to study its immune modulating properties in vitro • as a standard for high-performance liquid chromatography • to study its effect on exercised rat aorta • in the cellular CoQ uptake assay |
| Biochem/physiol Actions: | Coenzyme Q10 is an endogenous cellular antioxidant and an essential component of the electron transfer chain. CoQ10 takes part in aerobic cellular respiration and generation of energy in the form of ATP. |
| General description: | Coenzyme Q (CoQ), also known as ubiquinone, is a lipid-soluble antioxidant and is an essential component of the mitochondrial electron transport chain. The molecule contains a biologically active quinone with a benzoquinone ring and an isoprenoid sidechain. Q10 is synthesized in the cytoplasm and mitochondria () which generates ATP through aerobic cellular respiration. CoQ10 is required for the optimal functioning of the immune system and for cardiovascular health (). The ability to repress inflammatory gene expression exhibits its anti-inflammatory property ( ) Genetic failure or ageing results in CoQ10 deficiency, indicated by suppression of immune function. () |
| Packaging: | 1 g in poly bottle |
| Packaging: | 100, 500 mg in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥98% (HPLC) |
| mp | 49 °C |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 12352200 |

