β-Casein from bovine milk
SIGMA/C6905 - BioUltra, ≥98% (PAGE)
CAS Number: 9000-71-9
EC Number: 232-555-1
MDL Number: MFCD00130619
Product Type: Chemical
| assay | ≥98% (PAGE) |
| biological source | bovine milk |
| form | essentially salt-free, lyophilized powder |
| InChI | 1S/C81H125N22O39P/c1-36(2 |
| InChI key | BECPQYXYKAMYBN-UHFFFAOYSA |
| product line | BioUltra |
| Quality Level | 300 ![]() |
| SMILES string | [P](=O)(OCC(NC(=O)C(NC(=O |
| storage temp. | −20°C |
| technique(s) | activity assay: suitable |
| UniProt accession no. | P02666 ![]() |
P02668 ![]() |
| Application: | It has been studied as a generator of peptides responsible for biological activities such as opiate, immunostimulating, antibacterial, and peptidase inhibitors. |
| Application: | β-Casein from bovine milk has been used as a protein substrate in proteolytic assays. It has also been used to embed polyacrylamide gels in β-casein zymography. |
| Biochem/physiol Actions: | A polymorphic fraction of the major milk protein, casein. The A1 and B (but not A2) isoforms yield the bioactive peptide, ß-casomorphin upon gastrointestinal proteolytic digestion, which can have widely varied effects on human health. There is some effort to select dairy cattle for the A2 isoform to avoid this possibility. |
| General description: | β-Casein from bovine milk is an immunoglobulin E (IgE)-binding epitope belonging to the secretory calcium-binding phosphoprotein family. It consists of 209 amino acids and five phosphate groups. β-Casein has a globular hydrophobic domain at the C-terminal, a highly solvated and charged domain at the N-terminal and proline residues. |
| Packaging: | 1 g in poly bottle |
| Packaging: | 250 mg in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Purity | ≥98% (PAGE) |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 12352202 |

