CAPS
SIGMA/C6070 - BioXtra, ≥99%
Synonym: 3-
CAS Number: 1135-40-6
Empirical Formula (Hill Notation): C9H19NO3S
Molecular Weight: 221.32
EC Number: 214-492-1
MDL Number: MFCD00003837
Linear Formula: C6H11NH(CH2)3SO3H
Product Type: Chemical
| absorption | ≤0.2 at 260 in H2O at 0.5 M |
| ≤0.2 at 280 in H2O at 0.5 M | |
| anion traces | chloride (Cl-): ≤0.05% |
| sulfate (SO42-): ≤0.05% | |
| assay | ≥99% |
| cation traces | Al: ≤0.0005% |
| Ca: ≤0.0005% | |
| Cu: ≤0.0005% | |
| Fe: ≤0.0005% | |
| K: ≤0.005% | |
| Mg: ≤0.0005% | |
| Na: ≤0.005% | |
| NH4+: ≤0.05% | |
| Pb: ≤0.001% | |
| Zn: ≤0.0005% | |
| form | powder |
| ign. residue | ≤0.1% |
| impurities | ≤0.005% Phosphorus (P) |
| ≤0.1% Insoluble matter | |
| InChI | 1S/C9H19NO3S/c11-14(12,13 |
| InChI key | PJWWRFATQTVXHA-UHFFFAOYSA |
| mp | >300 °C (lit.) |
| pH | 3.0-7.0 (20 °C, 0.5 M in H2O) |
| pKa (25 °C) | 10.4 |
| pKa | 10.4 |
| product line | BioXtra |
| Quality Level | 400 ![]() |
| SMILES string | OS(=O)(=O)CCCNC1CCCCC1 |
| solubility | H2O: 0.5 M at 20 °C, clear, colorless |
| storage temp. | room temp |
| Application: |
|
| Packaging: | 1 kg in poly drum |
| Packaging: | 25, 100, 250 g in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥99% |
| mp | >300 °C (lit.) |
| Storage Temp. | room temp |
| UNSPSC | 12161700 |

