Chlorophyllin sodium copper salt
SIGMA/C6003
Synonym: Chlorophyllin, coppered trisodium salt
CAS Number: 11006-34-1
Empirical Formula (Hill Notation): C34H31CuN4Na3O6
Molecular Weight: 724.15
EC Number: 234-242-5
MDL Number: MFCD28016032
Linear Formula: C34H31CuN4Na3O6
Product Type: Chemical
| application(s) | diagnostic assay manufacturing hematology histology |
| color | black |
| green to very dark green | |
| form | powder |
| InChI | 1S/C34H36N4O6.Cu.3Na/c1-7 |
| InChI key | HWDGVJUIHRPKFR-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | [Na+].[Na+].[Na+].CCc1c(C |
| solubility | H2O: 100 mg/mL, dark green |
| storage temp. | 2-8°C |
| technique(s) | microbe id | staining: suitable |
| Application: | Chlorophyllin sodium copper salt has been used to study the effect of chlorophyllin against radiation-induced hematopoietic syndrome. It has been used to study the effect of chlorophyllin on the excretion of PhIP (2-amino-1-methyl-6-pheny |
| Biochem/physiol Actions: | Chlorophyllin is a water soluble derivative of chlorophyll. It has chemopreventive properties and forms a non-covalent complex with many mutagenic/carcinogenic molecules. The complex formation reduces absorption or allows excretion of the mutagenic/carcinogenic molecules. Chlorophyllin also exhibits antioxidant, antiapoptotic and immunostimulatory effects. It provides benefits, such as prevention of body odor and increased wound healing. |
| Packaging: | 5, 25, 100 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12171500 |

