(−)-Cotinine
SIGMA/C5923 - ≥98%
Synonym: (S)
CAS Number: 486-56-6
Empirical Formula (Hill Notation): C10H12N2O
Molecular Weight: 176.22
EC Number: 207-634-9
MDL Number: MFCD00077696
Linear Formula: C10H12N2O
Product Type: Chemical
| assay | ≥98% |
| bp | 250 °C/150 mmHg (lit.) |
| form | crystals |
| InChI | 1S/C10H12N2O/c1-12-9(4-5- |
| InChI key | UIKROCXWUNQSPJ-VIFPVBQESA |
| mp | 40-42 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | CN1[C@@H](CCC1=O)c2cccnc2 |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | Cotinine has been used: • for oxygen-glucose deprivation (OGD) studies to model ischemic stroke • as a standard to determine serum cotinine measurements using liquid chromatography with tandem mass spectrometry (LC-MS/MS) • to evaluate the adverse developmental potential of cotinine • to assess cognitive behavior in mice |
| Biochem/physiol Actions: | Major metabolite of nicotine in humans. |
| General description: | Cotinine is an alkaloid extracted from tobacco leaves. It can cross the blood-brain barrier. Cotinine is used to treat Alzheimer′s disease (AD), schizophrenia and post-traumatic stress disorder (PTSD). |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Packaging: | 250 mg in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 - H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P301 + P312 + P330 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22-36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 230.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 110 °C - closed cup |
| Purity | ≥98% |
| bp | 250 °C/150 mmHg (lit.) |
| mp | 40-42 °C (lit.) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352200 |


