CHAPSO
SIGMA/C4695 - BioXtra
Synonym: 3-
CAS Number: 82473-24-3
Empirical Formula (Hill Notation): C32H58N2O8S
Molecular Weight: 630.88
MDL Number: MFCD00081079
Linear Formula: C32H58N2O8S
Product Type: Chemical
| aggregation number | 11 |
| anion traces | chloride (Cl-): ≤0.05% |
| sulfate (SO42-): ≤0.05% | |
| assay | ≥98.0% (TLC) |
| cation traces | Al: ≤0.0005% |
| Ca: ≤0.0005% | |
| Cu: ≤0.0005% | |
| Fe: ≤0.0005% | |
| K: ≤0.005% | |
| Mg: ≤0.0005% | |
| Na: ≤0.01% | |
| NH4+: ≤0.05% | |
| Pb: ≤0.001% | |
| Zn: ≤0.0005% | |
| CMC | 8 mM (20-25°C) |
| 8 mM (micellar weight =9960) | |
| description | zwitterionic |
| form | powder |
| ign. residue | ≤0.1% |
| impurities | ≤0.0005% Phosphorus (P) |
| ≤0.1% Insoluble matter (in Ethanol) | |
| InChI | 1S/C32H58N2O8S/c1-20(7-10 |
| InChI key | GUQQBLRVXOUDTN-XOHPMCGNSA |
| mol wt | micellar avg mol wt 7000 |
| mp | 184-186 °C (lit.) |
| product line | BioXtra |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | [H][C@@]12C[C@H](O)CC[C@] |
| solubility | H2O: 0.1 M at 20 °C, clear, colorless |
| transition temp | cloud point 90 °C |
| Application: | A nondenaturing zwitterionic detergent with characteristics similar to CHAPS, although it is more soluble due to a more polar head group. Useful for the solubilization of integral membrane proteins. |
| Application: | Chapso has been used in a study to assess methods for high-throughput crystallization of membrane proteins. It has also been used in a study to investigate the effects of detergents on the structure of rhomboid proteases in a lipid environment. |
| General description: | Chapso is a zwitterionic detergent derived from Chaps by the addition of a functional hydroxyl group. It is a nondenaturing zwitterionic detergent with characteristics similar to CHAPS, although it is more soluble due to a more polar head group. |
| Packaging: | 1, 5 g in poly bottle |
| Packaging: | 500 mg in poly bottle |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Purity | ≥98.0% (TLC) |
| mp | 184-186 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12161900 |

