Captopril
SIGMA/C4042 - ≥98% (HPLC), powder
Synonym: N-
CAS Number: 62571-86-2
Empirical Formula (Hill Notation): C9H15NO3S
Molecular Weight: 217.29
EC Number: 263-607-1
MDL Number: MFCD00168073
Linear Formula: C9H15NO3S
Product Type: Chemical
| assay | ≥98% (HPLC) |
| biological source | synthetic |
| color | white to off-white |
| form | powder |
| InChI | 1S/C9H15NO3S/c1-6(5-14)8( |
| InChI key | FAKRSMQSSFJEIM-RQJHMYQMSA |
| mp | 104-108 °C (lit.) |
| originator | Bristol-Myers Squibb |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | C[C@H](CS)C(=O)N1CCC[C@H] |
| solubility | water: 100 mg/mL, clear to very slightly hazy, colorless to faintly yellow |
| storage temp. | room temp |
| Application: | Captopril has been used: • to examine the influence of timing of captopril treatment on efficacy in transverse aortic constriction (TAC) mice • as an angiotensin-converting enzyme inhibitor and orally administered to unrestrained Wistar Kyoto rats in an approach to study its effects of angiogenesis inhibition and interdependency with other drugs • used as a positive control in spectrophotometric assay to study the angiotensin-converting enzyme inhibitory activity |
| Biochem/physiol Actions: | Angiotensin converting enzyme inhibitor. Inhibits the formation of angiotensin II, a bioactive peptide that stimulates angiogenesis and increases microvessel density. |
| Biochem/physiol Actions: | Captopril is known to decrease the cardiovascular complications arising due to myocardial infarction. It is an effective drug in treating diabetic nephropathy and renal disease. Captopril acts by reducing cardiac related inflammation, fibrosis and calcification. |
| Features and Benefits: | This compound is a featured product for ADME Tox research. Click here to discover more featured ADME Tox products. Learn more about bioactive small molecules for other areas of research at sigma.com/discover-bsm . |
| Features and Benefits: | This compound is featured on the Neuropeptidases page of the Handbook of Receptor Classification and Signal Transduction. To browse other handbook pages, click here . |
| Features and Benefits: | This compound was developed by Bristol-Myers Squibb . To browse the list of other pharma-developed compounds and Approved Drugs/Drug Candidates, click here . |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| Symbol | GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H341 - H360F |
| Precautionary statements | P201 - P202 - P280 - P308 + P313 - P405 - P501 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 63-43 |
| Safety Statements | 36/37 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥98% (HPLC) |
| mp | 104-108 °C (lit.) |
| Storage Temp. | room temp |
| UNSPSC | 12352200 |


