DMT-2′O-Methyl-rC(ac) Phosphoramidite
SIGMA/C213140 - configured for MerMade
Synonym: N-acetyl-5′-O-[bis(4-methoxyphenyl)phenylmethyl]-2′-O-methyl-cytidine, 3′-[2-cyanoethyl N,N-
CAS Number: 199593-09-4
Empirical Formula (Hill Notation): C42H52N5O9P
Molecular Weight: 801.86
MDL Number: MFCD12912403
Linear Formula: C42H52N5O9P
Product Type: Chemical
| assay | ≥99% (31P-NMR) |
| ≥99.0% (reversed phase HPLC) | |
| biological source | non-animal source (no BSE/TSE risk) |
| color | white to off-white |
| compatibility | configured for MerMade |
| form | powder |
| impurities | ≤0.3% mC2 (reversed phase HPLC, Hydrolysate) |
| ≤0.3% mC3 (reversed phase HPLC, DMT-rC(ac)me) | |
| ≤0.3% mC4 (reversed phase HPLC, DMT-rC(ac)me-Ac) | |
| ≤0.3% water content (Karl Fischer) | |
| ≤0.5% P(III) Impurities 100-169ppm (31P-NMR) | |
| ≤0.5% single Impurity (redox titration) | |
| ≤1.0% mC1 (redox titration, DMT-rC(ac)me-DMT) | |
| ≤3% residual Solvent content | |
| InChI | 1S/C42H52N5O9P/c1-28(2)47 |
| InChI key | WNWUMIPFLOKTEZ-IXZONTHDSA |
| mol wt | 801.86 g/mol |
| product line | Proligo Reagents |
| Quality Level | 300 ![]() |
| SMILES string | P(N(C(C)C)C(C)C)(O[C@@H]1 |
| storage temp. | -10 to -25°C |
| suitability | conforms to structure for H-NMR |
| conforms to structure for LC-MS |
| Application: | 2′O-Methyl RNA nucleoside including DMT-2′O-Methyl-rC(ac) Phosphoramidite can be advantageously incorporated in nucleic acid probes with RNA or DNA for in-vivo or in-vitro applications to convey nuclease resistance.The unique combination of properties of 2′O-Methyl RNA had found widespread use in the fields of: • Diagnostic probes • Aptamer and ribozyme development • Mixed 2′O-Methyl-RNA/DNA antisense molecules |
| General description: | DMT-2′O-Methyl-rC(ac) Phosphoramidite is one of the 2′O-Methyl RNA monomers that feature methoxy groups at the 2′-position. Themethoxy groups are perfectly stable in all conditions employed in theassembly of oligonucleotides by automated phosphoramidite synthesis, andin all standard alkaline deprotection conditions.Its key features include:• High yield of crude oligonucleotides • Compatible with DNA synthesis • Can be employed together with DNA or RNA phosphoramidites in thesame synthesis to produce mixmer oligonucleotides • Recommended deprotection conditions are 8 hours at 55 °C usingconcentrated ammonia solution, or with AMA (concentrated ammonia/40% aqueous methylamine I/I, v/v) for 10 minutes at 65 °C • Purification and other downstream processing of fully modified 2′OMethyl RNA oligonucleotides are simpler than in the case of RNA, as nospecial precautions are required to provide protection against nucleolyticdegradation • Synthesis of 2′O-Methyl RNA oligonucleotides is similar to standard DNA synthesis but requires an elongated coupling time (recommended is 6minutes compared to 90 seconds for DNA monomers) • 2′O-Methyl RNA phosphoramidites are also available with fast deprotection chemistry |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥99% (31P-NMR); ≥99.0% (reversed phase HPLC) |
| Storage Temp. | -10 to -25°C |
| UNSPSC | 41116105 |

