Cycloheximide
SIGMA/C1988 - Biotechnology Performance Certified
Synonym: 3-
CAS Number: 66-81-9
Empirical Formula (Hill Notation): C15H23NO4
Molecular Weight: 281.35
EC Number: 200-636-0
MDL Number: MFCD00082346
Linear Formula: C15H23NO4
Product Type: Chemical
| antibiotic activity spectrum | fungi |
| yeast | |
| form | powder |
| grade | Biotechnology Performance Certified |
| InChI | 1S/C15H23NO4/c1-8-3-9(2)1 |
| InChI key | YPHMISFOHDHNIV-FSZOTQKASA |
| mode of action | protein synthesis | interferes |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | [H][C@]1(C[C@@H](C)C[C@H] |
| storage temp. | 2-8°C |
| technique(s) | cell culture | mammalian: suitable |
| Application: | Cycloheximide is widely used for selection of CHX-resistant strains of yeast and fungi, controlled inhibition of protein synthesis for detection of short-lived proteins and super-induction of protein expression, and apoptosis induction or facilitation of apoptosis induction by death receptors. It has been shown to selectively clear macrophages in atherosclerotic plaques and activate cumulus-free equine oocytes. |
| Biochem/physiol Actions: | Cycloheximide (CHX) is an antibiotic produced by S. griseus that inhibits protein biosynthesis in eukaryotes. It inactivate transferase II enzyme that is involved in peptide chain elongation. More recent studies revealed that CHX binds the 60S ribosome and specifically prevents the translocation step in elongation. |
| Biochem/physiol Actions: | Mode of Action: Translation inhibition in eukaryotes resulting in cell growth arrest and cell death. CHX is widely used for the selection of CHX-resistant strains of yeast and fungi, controlled inhibition of protein synthesis for detection of short-lived proteins and super-induction of protein expression, and apoptosis induction or facilitation of apoptosis induction by death receptors. Activity Spectrum: Active against yeast and fungi like Candida, Aspergillus, Saccharomyces, Penicillium |
| Other Notes: | 2024 CiteAb Award Winner for Supplier Succeeding in Parkinson′s Research ![]() |
| Other Notes: | Keep container tightly closed in a dry and well-ventilated place. Keep in a dry place. |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() ![]() GHS06,GHS08,GHS09 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H300 - H341 - H360D - H411 |
| Precautionary statements | P201 - P202 - P264 - P270 - P273 - P301 + P310 |
| Hazard Codes | T+,N |
| Risk Statements | 61-28-38-51/53-68 |
| Safety Statements | 53-45-61 |
| RIDADR | UN2811 - class 6.1 - PG 2 - EHS - Toxic solids, organic, n.o.s., |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 51102829 |




