Choline chloride
SIGMA/C1879 - ≥98%
Synonym: (2-
CAS Number: 67-48-1
Empirical Formula (Hill Notation): C5H14ClNO
Molecular Weight: 139.62
EC Number: 200-655-4
MDL Number: MFCD00011721
Linear Formula: (CH3)3N(Cl)CH2CH2OH
Product Type: Chemical
| assay | ≥98% |
| biological source | synthetic |
| color | colorless to white |
| form | powder or crystals |
| InChI | 1S/C5H14NO.ClH/c1-6(2,3)4 |
| InChI key | SGMZJAMFUVOLNK-UHFFFAOYSA |
| mp | 302-305 °C (dec.) (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | [Cl-].C[N+](C)(C)CCO |
| technique(s) | cell culture | mammalian: suitable |
| Application: | Choline chloride has been used: • as a substrate for measuring choline oxidase enzyme activity using fluorescence measurements • as a component of non-physiological buffers for testing calcium based inhibition of cytochrome c oxidaseP • as a component of perfusate solution for studying arterial pressure in jejunum samples |
| Biochem/physiol Actions: | Choline chloride treatment of radish seeds modulates phosphatidylcholine and phosphatidylethanolamine levels. It elicits hepatoprotective effects and modulates methyl carbon based metabolic pathways. |
| General description: | Choline acetyltransferase substrate |
| General description: | Choline chloride is the synthetic form of vitamin B4, choline and is a common poultry feed. |
| Packaging: | 1, 5 kg in poly drum |
| Packaging: | 500 g in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥98% |
| mp | 302-305 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 12352200 |

