Carbenicillin
SIGMA/C1613 - Ready Made Solution, 100 mg/mL in ethanol/water
Synonym: α-Carboxybenzylpenicillin solution
Empirical Formula (Hill Notation): C17H18N2O6S
Molecular Weight: 378.40
MDL Number: MFCD00242604
Linear Formula: C17H18N2O6S
Product Type: Chemical
| antibiotic activity spectrum | Gram-negative bacteria |
| Gram-positive bacteria | |
| concentration | 100 mg/mL in ethanol/water |
| form | liquid |
| ready-to-use solution | |
| InChI | 1S/C17H18N2O6S/c1-17(2)11 |
| InChI key | FPPNZSSZRUTDAP-UWFZAAFLSA |
| mode of action | cell wall synthesis | interferes |
| Quality Level | 200 ![]() |
| shipped in | wet ice |
| SMILES string | CC1(C)S[C@@H]2[C@H](NC(=O |
| solubility | ethanol: 100 mg/mL |
| H2O: 100 mg/mL | |
| storage temp. | −20°C |
| suitability | suitable for testing specifications (Bacteriostatic (cell type) E. Coli DH5a, result: pass) |
| Application: | Carbenicillin is used for selection of Ampicillin-resistant transformed cells. It is used to study the role of penicillin-sensitive transpeptidases in the process cell wall biosynthesis. |
| Biochem/physiol Actions: | |
| General description: | Chemical structure: ß-lactam |
| Other Notes: | Keep container tightly closed in a dry and well-ventilated place. Containers which are opened must be carefully resealed and kept upright to prevent leakage. |
| Packaging: | 1 mL in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H226 - H317 - H334 |
| Precautionary statements | P210 - P233 - P240 - P280 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P312 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 10-42/43 |
| Safety Statements | 23-36/37-45 |
| RIDADR | UN1170 - class 3 - PG 3 - Ethanol, solution |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | 104.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 40 °C - closed cup |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 51282404 |



