Cytidine 5′-triphosphate disodium salt
SIGMA/C1506 - ≥95%
Synonym: CTP
CAS Number: 36051-68-0
Empirical Formula (Hill Notation): C9H14N3Na2O14P3
Molecular Weight: 527.12
EC Number: 252-849-3
MDL Number: MFCD00078193
Linear Formula: C9H14N3Na2O14P3
Product Type: Chemical
| assay | ≥95% |
| form | powder |
| InChI | 1S/C9H16N3O14P3.2Na/c10-5 |
| InChI key | NFQMDTRPCFJJND-WFIJOQBCSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | [Na+].[Na+].NC1=NC(=O)N(C |
| storage temp. | −20°C |
| Application: | Cytidine 5′-triphosphate disodium salt has been used: • for the conversion of adenosine monophosphate (AMP) to adenosine diphosphate (ADP) in luminometry analysis • in the preparation of ribonucleotide 5′-triphosphate precursors stocks for large-scale RNA synthesis • to perform in vitro transcription |
| Biochem/physiol Actions: | Cytidine 5′-triphosphate (CTP) prevents the action of aspartate carbamoyltransferase. This enzyme participates in pyrimidine biosynthesis. Like adenosine triphosphate (ATP), CTP serves as a molecule of high energy. It acts as a coenzyme in glycerophospholipid biosynthesis and protein glycosylation. |
| Biochem/physiol Actions: | P2X4 purinergic receptor agonist. |
| Features and Benefits: | This compound is featured on the P2 Receptors: P2X Ion Channel Family page of the Handbook of Receptor Classification and Signal Transduction. To browse other handbook pages, click here . |
| General description: | Cytidine 5′-triphosphate is a nucleoside triphosphate with a pyrimidine ring. It is present in RNA. |
| Packaging: | Bottomless glass bottle. Contents are inside inserted fused cone. |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 235.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 113 °C - closed cup |
| Purity | ≥95% |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 41106305 |

